Co zjeść na obiad w Zakopanem?
Do syta, przepysznie i po góralsku! Podpowiadamy — co zjeść na obiad w Zakopanem.
Oto lista 10 najlepszych dań regionalnych, które koniecznie warto spróbować przyjeżdżając w góry. Zaplanowałeś pobyt w Zakopanem, doskonały wybór! Podhale to nie tylko przepiękne widoki na Tatry, ale również najlepsza w Polsce regionalna kuchnia.
Od czego dobrego zacząć kulinarną podróż w górach?
Kwaśnica– aromatyczna zupa z kiszonej kapusty, która jak podkreślał ks. Józef Tischner „krzywi gębę a prostuje rozum” . To prawdziwy rarytas dla tych, co lubią kwaśne i mocne smaki. Sekret dobrej kwaśnicy — pyszne wędzone żeberko, młode ziemniaki, czosnek i przyprawy … czego chcieć więcej? Niezapomnianego widoku na Tatry oraz moskoli …
Moskole — to najlepsze na świecie placki z ziemniaków od wieków królujące w kuchni podhalańskiej. Piecze się je na blasze lub patelni a podaje z masłem czosnkowym, bryndzą, sosem grzybowym lub gulaszem. Moskale to placki po góralsku, które zachwycą każdego smakosza. Nie czekaj, koniecznie zamów!
Bryjka — zastanawiasz się co na śniadanie w Zakopanem? W górach oczywiście przed laty królowała gęsta zupa z mąki razowej, o której górale śpiewali: „Kie se bryjki poje, popije zyntycy, do roboty krzepki i figlów mu sie kce”. Choć niewiele restauracji w Zakopanem ma w karcie to regionalne danie … To przysmak, który podawany jest zazwyczaj z omastą-słoniną lub masłem, czasami z mlekiem lub owsianką. Bryjka ( w niektórych regionach Podhala nazywana kluską) to kawałek historii Podhala, który warto spróbować i poznać.
Hałuski — to przepyszne drobne podhalańskie kluski z ziemniaków, mąki i soli. Podawane ze skwarkami lub masłem smakują wyśmienicie. To idealny dodatek do mięs duszonych, sprawdza się także świetnie jako samodzielne danie.
Żurek — gęsta, aromatyczna, lekko kwaskowata zupa uwielbiana przez górali. To zupa na bazie zakwasu żytniego, żeberek wędzonych, boczku, kiełbasy, chrzanu, jajek i majeranku. Sekretem świetnego żurku są oczywiście przepyszne specjały z Podhala z lokalnej wędzarni.
Góralskie jedzenie to z pewnością również
Placek po zbójnicku — jaki jest najlepszy? Chrupiący i na Podhalu oczywiście z treściwym gulaszem z jagnięciny. To oczywiście propozycja na poskromienie dużego głodu.
Jagnięcina/ pierogi z jagnięciną/— to mięso charakterystyczne dla kuchni góralskiej, które obowiązkowo trzeba spróbować odwiedzając Podhale. Dlaczego? W wielu miejscach w regionie przepis na najlepszą jagnięcinę jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Świetną propozycją na Podhalu są domowe pierogi z jagnięciną!
Oscypek z żurawiną — choć to nie jest danie główne a tradycyjna przekąska góralska, nie sposób ją pominąć pisząc o tym, co warto spróbować odwiedzając Podhale. Oscypek to wędzony ser owczy produkowany na bacówkach jest dumą górali i chronionym regionalnym produktem Unii Europejskiej. Ulubiony przysmak turystów podawany jest w wielu miejscach w Zakopanem na ciepło z dodatkiem żurawiny-PYCHOTA!
Pstrąg ….wędzony, smażony lub pieczony — wybór należy do Ciebie! Z pajdą chleba i chrzanem a może z masłem i cytryną!
A po obiedzie wiadomo … deser i najlepsza kultowa szarlotka jak w tatrzańskim schronisku na Polanie Chochołowskiej. Dobrze wiemy, nic nie smakuje lepiej w górach jak ta odrobina słodkości … w połączeniu z gęstą, kwaśną śmietaną i jagodami z tatrzańskich lasów to góralskie niebo w gębie! Niewątpliwie doskonałą i niepowtarzalną przyprawą tej szarlotki są — przepiękne widoki!